Rajdy 2013 - KJK-CROSS

Przejdź do treści

Menu główne:

Rajdy 2013

Rajdy


20.10.2013  -   56 Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego  -  Chudów

W niedzielę 20.10.2013 został uroczyście zakończony sezon kolarski w klubie TKK PTTK im Władysława Huzy w Gliwicach. Z tej okazji został zorganizowany rajd rowerowy do zamku w Chudowie. Na starcie pod siedzibą gliwckiego PTTK na rynku zebrało się około 60 osób. W okolicy godziny 10, podzieleni na 4 grupy wyruszyliśmy do Chudowa pod przewodnictwem Pana Jarosława Szerszenia. Trasa początkowo prowadziła ścieżkami rowerowymi na osiedle Sikornik, skąd dalej już drogami asfaltowymi i drogami polnymi przez teren gliwickiego lotniska dojechaliśmy do drogi prowadzącej do Bojkowa. Przejeżdzając przez Bojków opłotkami dojechaliśmy do Przyszowic, a dalej już prosto do Chudowa pod zamek. Przebieg trasy pokazuje niżej załączona mapka.

Zbiórka na rynku przy fontannie Neptuna.

Meta w Chudowie przy ognisku i kiełbasce.


Zamek w Chudowie
Zamek został zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta 30x25m, w środku znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną kamienną studnią. Czworoboczną wieżę wybudowano w południowo-zachodniej części, a po jej obu stronach znajdowały się budynki pełniące funkcje mieszkalne. Zamkowy dziedziniec okalały drewniane krużganki, a pierwotne wejście do zamku prowadziło przez most nad fosą bazpośrednio na drugą kondygnację wieży.
W roku 1850 zamek wraz z majątkiem został własnością wychowanicy Karola Goduli niejakiej Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla i jej męża Hansa Ulricha Gotharda von Schaffgotsch. W roku 1875 zamek uległ częściowemu spaleniu, po którym już nie został odbudowany i ulegał dalszemu zniszczeniu aż do czasów dzisiejszych.
Obecny stan odbudowy zawdzięczamy Fundacji "Zamek Chudów".


Jak tradycja nakazuje okazjonalne stemple potwierdzają nasze spotkanie.


05.10.2013  -   
II Rajd Rowerowy po Powiecie Gliwickim

Przy pięknej jesiennej pogodzie w sobotę 05.10.2013 odbył się II rajd rowerowy po powiecie gliwickim. Jako docelowy punkt rajdu został obrany teren szkółki leśnej Nadleśnictwa Rudziniec w Rachowicach, do którego prowadziły dwie trasy. Pierwsza grupa miłośników wycieczek rowerowych startowała z Toszka i miała do pokonania około 35 km, druga grupa miała do przejechania ca. 22 km z Knurowa. Jako mieszkaniec miasta Gliwice postanowiłem dojechać na spotkanie w Rachowicach w sposób lekko okrężny, celem mej wycieczki było spotkanie grupy rowerzystów z Toszka w Pławniowicach i dalsza wspólna przejażdżka. Z obawą, że się spóźniłem do Pławniowic ruszyłem z nad jeziora w dalszą trasę samotnie. Przebieg trasy obrazuje załączona mapka i wykres przewyższenia.

Wykres przewyższenia trasy

jhdjhdfjfd

Najniższym punktem na diagramie jest brzeg Jez. Pławniowice, a najwyższym pagórek w lesie pomiędzy Łączą, a Rachowicami.Jezioro Pławniowice w jesiennym słońcu.
Tak kręcąc pedałami przez Rudziniec, Łącze i Rachowice z obawami spóźnienia dotarłem do celu jako pierwszy rowerzysta -. Po chwili pojawiali się kolejni rowerzyści z różnych części powiatu, jak również goście z Klubu Turystyki Kolarskiej „Wandrus” z Żor. Na uczestników rajdu czekał ciepły poczęstunek oraz przydatne dla rowerzystów odblaskowe opaski.


Uczestnicy II Rajdu Rowerowego po Powiecie Gliwickim.


Przedstawiciel Naleśnictwa Rudziniec - Pan Adam Głowacki - zarządzający szkółką leśną w Rachowicach opowiedział nam wiele interesujących historii z życia fauny i flory lasu.
Uczestnikom rozdano materiały infomacyjne dotyczące Nadleśnictwa Rudziniec oraz rezerwatu "Las Dąbrowa" będącego w granicach miasta Gliwice.
Info - Nadleśnictwo Rudziniec  -  4,7MB
Info - Rezerwat "Las Dąbrowa"  -  3,5MB


Za wspaniałe przygotowanie imprezy należą się wielkie podziękowania Starostwu Powiatowemu w Gliwicach, a w szczególności Paniom z Wydziału Rozwoju i Promocji.


Z okazji spotkania w Rachowicach jak i 15-lecia Powiatu Gliwickiego został wydany pamiątkowy stępel.

 
   
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego